Hızlı Okuma

 • HIZLI OKUMA PROGRAMI

  PROGRAMI İNDİR

  Neden Anlamıyorum ?

  Hızlı Okuyunca anlayamıyorum ama neden ?

  İnsanın en büyük teknolojisi okuma ve öğrenme gücüdür, Hızlı Okuma bu anlamda okumayı kolaylaştırıcı, daha hızlı okurken verimi arttırıcı teknikler sunan bir araçtır. Peki okuma tekniğiniz kaç model ? , Hızlı okuma tekniğiniz kaç model ?  Hızlı okumaya yaklaşımlarımız konusunda bizi engelleten bilinçaltı virüslerimizin farkında olmalıyız, hepimiz ailemizi modelleyerek konuşmayı, yürümeyi öğrendik fiziksel modellerin ötesinde zihinsel stratejilerini de modelledik, okuma teknikleri, öğrenme stratejileri, bunlarda bazıları doğruydu,   bazıları bizi yavaşlattı belki de sizin de aklınıza şöyle ifadeler geliyor olabilir, “anlamak için yavaş yavaş tane tane oku”, “yüksek sesle oku”,  “okuduklarını yaz” evet her teknoloji gibi okuma teknolojisi de  günümüzde gelişti,  ailemizden ve çevremizden gelen yargılar belki siz de  hızlı okumaya doğal olarak bir ön yargı geliştirmiş olabilir, “iyi de hızlı okursam anlayamam” “ben hızlı okudum anlayamıyorum”  bu aynen şuna benziyor aslında ben piyanonun tuşlarına bastım ama çalamıyorum, hızlı okumada da durum aynıdır, gözün, beynin, bedenin bir koordinasyonunu geliştirmek için doğru bilgiyi öğrenmek, doğru alıştırmaları doğru biçimde yaptığınızda sahip olduğumuzhızlı okuma becerisini geliştireceksiniz.

  Okuma hızının arttırılması ne demektir ?

  Gözün ve beynin koordinasyonunu geliştirerek,  beynin algılayacağı, anlamlandıracağı ve yapılandıracağı formda gözün kelimeleri iletme becerisinin geliştirilmesi ve beynin mevcut anlama ve hatırlama potansiyeline daha hızlı bir biçimde ulaşılmasını sağlayan bir tekniktir.
  Hızlı okumanın yetersiz ellerde sönüp gittiğini, doğru uygulamalarda ise olumlu sonuçlar verdiğini biliyoruz. Hızlı okumanın temelinde sadece mekanik çalışmalar olursa, yani işin zihin boyutu ihmal edildiğinde  genelde şu sorunla karşılaşılaşılıyor, “ders çalışırken hızlı okuyamıyorum” “ sınavlarda hızlı okuyamadım”  “hızlı okuma tekniği bende işe yaramadı” dolayısıyla hızlı okuma uygulamalarında beyin odaklı, nörolojik, psikolojik, fizyolojik, statejik bilinçaltı temelli ilave teknik çalışmalara yer verilmesi yeni bir model ile yapılandırılması gerekiyordu. 

  Hızlı Okumada Gözün Ve Beynin Rolü : Gözümüzle mi okuyoruz beynimizle mi okuyoruz ?

  Göz Görme işleminin bir  fonksiyonu olduğu düşünüldüğünden okumanın da bir göz yoğun bir faaliyet olduğu sanılır, halbuki görme beyin de gerçekleşir, gözümüz sadece bir araçtır, elleriyle gören ressamın hikayesi bu durumun canlı bir kanıtıdır, elleriyle gören ressamı merak ediyorsanız ilgili linkin üzerinden videoyu izleyebilirsiniz, dolayısıyla hızlı okuma tekniklerinde de anlama ve hatırlama merkezli bir sonuç için beyinle etkin algılamanın gerçekleşmesi gerekir. Hızlı okumada aşırıya kaçan, 300- 400 sayfalık bir kitabı 10-15 dakika da bitirmeyi vaat eden yaklaşımları etik bulmuyoruz, bunun ilgili  5 dakika da 300 sayfalık bir kitabı nasıl okuyacağınız anlatan tekniği linkin üzerine gelerek öğrenebilirsiniz.

  Hızlı okuma tekniğini öğrenince her şeyi aynı hızda okuyup anlayabilecek miyim ?

  Bu soruya evet diyebilmeyi çok isterdim, ancak bilimsel ve akılcı bir formda düşünecek olursak, size bunu söyleyen her şeyi 5-6 kat daha hızlı okuyacaksın diyorsa, meseleye sadece ticari baktığını söyleyebiliriz, örneğin siz gündelik kavramların olduğu bir yazıyı hızlı bir biçimde okuyabilirsiniz, ancak diyelim ki atom fiziği ile ilgili hiçbir bilgi alt yapınız yok ise, böyle bir yazıda henüz hızlı okumaya geçemeyebilirsiniz.

  Hızlı okuma tekniklerini öğrenince tüm paragraf sorularını yapabilir miyim ?

  Hızlı okuma size sınavda soruları erken bitirebilmeniz için katalizör etki yapar, tabi de sınava hazırlanmış, soru çözme pratiğiniz yeterli ise ancak yavaş okuyorsanız, okumanızı hızlandırarak paragraf sorusunu anlayabilir ve yapabilirsiniz bu süreçte de bazı anlam karmaşası yaşanmaktadır, eğer ki sınav anına kadar yeteri düzeyde soru çözmediyseniz, soru kalıplarını tanımıyorsanız, ve soruda bahsi geçen bilgiler hafızanızda yok ise hızlı okumadan sihir beklemek büyük hatadır, daha önceki seminerlerimizde buna benzer durumlar yaşamıştık, sınavda çoğu öğrenci 20 30 dakika süre arttırmayı başardı ama bazı öğrencilerde soru çözme pratiği yeteri kadar yapmadıkları için soruları çözemediler sonuç olarak

               “Soruyu hızlı okumak anlama başkadır, soruyu çözebilmek başkadır.”

  12794383_190919784612156_746743512923885537_n12799199_190919797945488_236862194847751272_n